مزایای پکیج های دیواری نسبت به موتورخانه

پکیج یا موتورخانه
شنبه، 1400/6/27

سیستم های گرمایشی مرسوم

انسان از دیرباز برای گرم کردن بدن و محیط فعالیت خود به روش های مختلفی متوسل شده است؛ به عنوان مثال در کنار استفاده از نور خورشید، یکی از روش های ابتدایی برای گرم کردن دست ها، مالیدن آنها به هم و ایجاد گرما به خاطر ایجاد اصطکاک بوده است. کشف آتش نقطه عطفی در حیات انسان ها بوده است که بخشی از کاربردهای آن همان ایجاد محیط گرم برای مقابله با سرمای محیط بوده است. آتش زدن چوب از جمله روش هایی بوده است که قبلا انسان برای گرم کردن محیط خود از آن استفاده می کرده است. در قرون قبلی و حاضر، استفاده از مواد سوختی مانند زغال سنگ و سوخت های فسیلی، انرژی الکتریکی و ... تولید انرژی گرمایی را ساده تر و به نوعی دگرگون کرده است. وسایل گرمایشی هم به تناسب همین منابع سوختی و نیازها و پیشرفت های تکنولوژی، دچار تحول اساسی شده است. شاید برخی استفاده از بخاری های نفتی وخطرات ناشی از آنها را هنوز به یاد داشته باشند که بعدها جای خود را به بخاری گازی دادند که هنوز هم امروز می شود گفت که کاربردهای گسترده ای دارند. استفاده از موتورخانه به عنوان یک منبع مرکزی تولید حرارت برای آب گرم شوفاژ ها از دیگر روش های مرسوم برای تولید گرما است که این سیستم نسبت به بخاری ها و با توجه به قرار گیری آن در بیرون از منزل، خطرات جانی کمتری را متوجه انسان می شود. در نهایت یکی از سیستم های امروزی که با استقبال زیادی از طرف خانواده های ایرانی مواجه شده است، پکیج ها و از جمله پکیج های دیواری هستند.

سیستم موتورخانه و پکیج دیواری و مقایسه آنها

پیشرفت تکنولوژی سبب گرایش انسان به سمت استفاده آسان و بدون دردسر از منابعی شده است که به راحتی در دسترس بوده، ایمنی لازم را داشته باشد و مطمئن باشد. منابعی که در بالا گفته شد، هر یک معرف حضور مخاطبین محترم نوین صنعت هستند؛ ما نمی خواهیم در اینجا در خصوص همه آنها توضیح دهیم؛ چرا که خودتان به عنوان مثال از خطرات بخاری های گازی اطلاع دارید؛ در هر حال در این بخش می خواهیم مقایسه ای نسبی در خصوص استفاده از پکیج های دیواری و موتورخانه کنیم و در پایان مزایای استفاده از پکیج های دیواری نسبت به موتورخانه را بر شماریم. به این منظور باید تا مقدماتی از هر یک را بدانیم و با انواع آنها آشنا شویم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با سیستم موتورخانه و اجزای آن

سیستم های موتورخانه شامل چند بخش اصلی است؛ از جمله: (1) سیستم های حرارتی تولید کننده گرما؛ (2) بویلر؛ (3) لوله های انتقال آب جهت گرمایش واحدها؛ (4) پمپ ها؛ (5) رادیاتور.  موتورخانه معمولا یک اتاق مجزا است که آب گرم لازم برای منازل یک ساختمان را جهت تولید گرما در فصول سرد یا مصارف شست و شو تامین می کند. شاید بتوان گفت که برای هر 4 واحد معمولی از یک ساختمان، فضایی در حدود 25 مترمربع برای احداث یک موتورخانه نیاز است. شکل زیر یک موتورخانه را نشان می دهد.

پکیج های و کاربردهای آنها

پکیج ها هم مانند مانند سیستم موتورخانه، تامین آب گرم منازل و تولید گرما برای محیط را عهده دارد هستند. پکیج ها به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم بندی می شوند. پکیج های زمینی به دلیل هزینه بالای سرویس و تعمیرات و همچنین اشغال جای بیشتر نسبت به پکیج های دیواره، در منازل کمتر مورد استقبال قرار گرفته اند؛ به همین جهت ما در اینجا به ارائه توضیحات لازم در خصوص پکیج های دیواری می پردازیم.

امروزه پکیج های دیواری در برندهای متعدد (ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، تاچی، گئومات، ایساتیس و ...) و با ظرفیت های مختلف توسط بسیاری از شرکت ها تولید و ساخته می شوند. پکیج های دیواری دامنه وسیعی از کاربردها و مصارف خانگی و صنعتی را نیز شامل می شوند که همین سبب تولید آنها با ویژگی هایی متفاوت از هم شده است. طرز کار پکیج به این شکل است که وقتی شیر آب مصرفی باز می شود، سنسور فلوسوییچ یا همان سنسور جریان آب عمل کرده و یک سیگنال را به بُرد یا ECU  که واحد کنترل الکترونیکی نیز نامیده می شود، می دهد. ECU وظیفه دریافت سیگنال ها، انجام پردازش های لازم و سپس ارسال دستورات متناسب جهت شروع و خاتمه کار، استارت، باز و بسته کردن جریان گاز یا اتصال برق، کنترل پروسه های لازم و نظارت بر ایمنی دستگاه را بر عهده دارد. با باز شدن شیر مصرفی آب گرم، ECU دستورات لازم را جهت خروج گاز دی اکسید کربن از محفظه احتراق و استارت جرقه زنی را می دهد؛ با شروع جرقه زنی، شیر گاز هم باز شده و شعله تشکیل می شود. شعله با زیر مبدل گرمایشی در تماس بوده و آب در داخل آن گرم می کند. در پکیج های تک مبدله، آب مستقیما گرم می شود؛ اما در دستگاه های دو مبدله، آب گرم به داخل مبدل ثانویه و سپس از طریق کیت تعمیر و شیر برقی تقسیم شده و توسط پمپ به مسیر خروجی آب گرم جهت مصارف خانگی داده می شود. علاوه بر اینها پکیج های دیواری دارای الکترود تشخیص وجود شعله نیز می باشند تا نبود شعله، برد ECU فرمان قطع جریان گاز را بدهد. ترموستات هم دمای آب را مدام بررسی می کند، تا میزان گاز ورودی به مشعل پکیج ها را تنظیم نماید. شکل زیر قطعات داخلی پکیج را نشان می دهد:

مزیت های پکیج دیواری نسبت به موتورخانه

پکیج های دیواری در چندین دهه اخیر با استقبال بسیار زیادی از طرف خانوارهای ایرانی و شهروندان تهران روبرو شده اند. دلیل این استقبال مزایایی است که پکیج های دیواری نسبت به سیستم موتورخانه دارند از جمله:

- حفظ استقلال واحدهای مسکونی از همدیگر با استفاده از پکیج ها به صورت مجزا برای هر واحد مسکونی؛ این استقلال برای موتور خانه ها به دلیل بهره گیری چندین واحد از یک موتورخانه مرکزی، وجود ندارد و با ایجاد هر مشکل، کلیه آن واحدها را تحت تاثیر قرار می دهد.

- هزینه های سرویس، تعمیر و نگهداری موتورخانه ها بالا بوده و با توجه به هزینه های سویس و تعمیر و نگهداری می تواند سبب بالا رفتن شارژ ماهیانه ساختمان ها شود؛ این در حالی است که برای پکیج ها این هزینه ها پایین بوده و امکان سرویس و تعمیر هم به آسانی امکان پذیر است.

- پکیج ها مزیت ویژه ای نسبت به موتور خانه ها به دلیل جاگیری کم و همینطور استفاده از فضای بلا استفاده روی دیوار واحدهای مسکونی دارند؛ این در حالی است که موتورخانه نیاز به یک اتاق مجزا دارد که شاید بتوان گفت برای هر 4 واحد مسکونی شاید نیاز به حدود 25 متر مربع فضا باشد.

- سرویس، تعمیر و تعویض آسان و تمیزتر پکیج و قطعات آن به خصوص با تجربه چندین ساله کارشناسان و تکنسین‌های فنی شرکت نوین صنعت که در صورت اعتماد شما، ارائه خدمات را با مشاوره های لازم و ضمانت طلایی در صورت تعویض قطعات انجام می دهند.

- از دیگر مزایای پکیج ها در مقایسه با سیستم موتورخانه می توان به بازدهی بالا، بکارگیری آسان و صرفه جویی در مصرف آب، برق، گاز و برق اشاره کرد.

در تصویر زیر می‌توانید شکل یک نوع از سیستم‌های مرسوم مربوط به پکیج‌های دیواری را مشاهده بفرمایید. گاهی نیز سیستم گرمایش از کف ممکن است جایگزین رادیاتورهای داخل اتاق شود که در خصوص آن در یک پست جداگانه توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!