اسیدشویی پکیج دیواری و روش رسوب زدایی آن

رسوب زدایی پکیج
دوشنبه، 1400/8/3

دلایل رسوب گیری پکیج دیواری

دلایل متعددی وجود دارند که سبب رسوب گیری می‌شوند. مبدل ها و بلوک های دستگاه پکیج دیواری از جمله قطعاتی هستند که بیشتر دچار رسوب یا جرم گرفتگی می‌شوند. از جمله دلایل رسوب گیری، می‌توان وجود املاح بیش از حد در آب ساختمان را نام برد. دلایل دیگر برای تشکیل رسوب عبارتند از زیاد بودن ارتفاع شعله، نصب ضد رسوب نامناسب، سابقه استفاده از رسوب گیر یا اسیدهای بسیار قوی در شستشوهای پیشین که سبب از بین رفتن سطح صاف داخل مبدل می شوند، عدم نصب پلی فسفات یا شارژ نکردن به موقع آن و ...

محلول یا اسید رسوب زدا

ویژگی‌های یک محلول خوب رسوب‌گیر عبارت است از: رسوب گیری کامل و مناسب، آسیب نرساندن به مبدل و جلوگیری کردن از سوراخ شدن آن، به وجود نیاوردن شرایط غیر ایمن و تهدیدات جانی برای سرویسکار، عدم خسارت آفرینی برای تجهیزات، آسیب نرساندن به محیط زیست و ...

روش‌های رسوب زدایی

دو روش متداول برای رسوب‌زدایی وجود دارد که عبارتند از رسوب زدایی سنتی و رسوب زدایی توسط دستگاه مخصوص رسوب گیر. در ادامه به توضیح جزئیات هر یک می‌پردازیم:

1- رسوب زدایی سنتی

در روش رسوب زدایی سنتی، سرویسکار اسید را با استفاده از وسیله‌ای مانند قیف از یک طرف به مبدل می‌ریزد و پس از تماس اسید با قسمت‌هایی که دچار رسوب شده است، از طرف دیگر خارج می‌شود.

نکته ایمنی: مبدل باید داخل ظرف پلاستیکی مناسبی واقع شود و سپس رسوب زدایی شود تا اسید روی کف ساختمان و سطوح دیگر نریزد و به این شکل اثر مخربی باقی نگذارد.

گاهی نیز این روش با استفاده از پمپی کوچک مانند پمپ ماشین لباسشویی یا پمپ کولر آبی، استفاده از یک ظرف پلاستیکی و شلنگ های رابط، اسید را از داخل ظرف وارد مبدل می کنند و از سمت دیگر آن، به ظرف مورد نظر هدایت می کنند. این روش نیز به دلیل خطرات پاشش و استنشاق زیاد بخارات اسید و احتمال بیشتر در خرابی مبدل و همچنین خراب شدن پمپ‌ها در اثر تماس با اسید، خطرات و مشکلات زیادی را به دنبال دارد و کمتر توصیه می شود.

2- رسوب زدایی توسط دستگاه مخصوص

زمان رسوب زدایی در این روش تقریبا برابر با 5 الی 20 دقیقه است که متناسب با نوع و مقدار سختی آب با استفاده از تایمر دستگاه انجام می شود. در این روش باید دقت شود که اسید برگشتی از مبدل در پایان فاقد کف (مواد رسوبی حل شده در اسید) باشد.

چه نکاتی باید در اسیدشویی رعایت شود؟

1- پس از انجام شدن اسیدشویی، مبدل باید به دقت توسط آب شستشو داده شود.

2- انجام رسوب زدایی باید توسط محلول اسید کلریدریک (دیسکلر) یا جوهرنمک 20 درصد انجام شود.

3- همیشه باید اسید را در ظروف در بسته نگهداری کرد و آن را از دسترس سایر افراد و بخصوص کودکان دور نگه داشت. با توجه به اینکه گازها و بخاراتی که از اسید متصاعد می شوند، سبب ایجاد مشکلات برای سیستم تنفسی می شوند، از ریخته شدن محلول بر روی سطوح باید کاملا جلوگیری کرد و در صورت ریخته شدن باید فورا نسبت به شستشوی محل ریخته شدن آن اقدام نمود.

برای دریافت برگه راهنمای ایمنی استفاده از اسید کلریدریک یا MSDS آن لطفا فایل مربوطه را دانلود کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!