الزامات و شرایط استفاده از پکیج فن‌دار و بدون فن

پکیج فن دار و بدون فن
سه‌شنبه، 1400/9/2

پکیج های فن دار و بدون فن

همانطور که قبلا در یک مقاله آموزشی در خصوص گفتیم، پکیج‌های دیواری از نظر نحوه خروج دود به دو دسته فن‌دار و بدون فن تقسیم‌بندی می‌شوند؛ در آنجا گفتیم که هر یک از آنها برای چه شرایطی مناسب هستند. الزامات و نکاتی برای نصب و استفاده از هر دسته از این پکیج‌ها (بخصوص دودکش آنها) وجود دارد که رعایت آنها سبب بهره‌گیری مناسب‌تر از این دستگاه‌ها شده و ایمنی و عملکرد بهتری را در استفاده از آنها فراهم سازد که تیم آموزشی-تحقیقاتی نوین صنعت با توجه به تجربه چندین ساله کارشناس‌ها و تکنسین‌های خود که در طی سالها تجربه آنها را کسب کرده‌اند، قصد دارد در  این مقاله آموزشی آنها را ارائه دهد تا مورد استفاده همراهان این وبسایت ما که در آن به ارائه بخشی از خدمات خود در زمینه تعمیرات پکیج و کولر گازی می‌پردازیم، واقع شود.

نکات و الزامات مورد استفاده در پکیج بدون فن

نکات والزامانی در استفاده از پکیج های نوع بدون فن وجود دارد که لازم است آنها را مورد توجه فرار دهید از جمله:

- در پکیج‌های بدون فن؛ قطر دودکش ساختمان باید حداقل به اندازه 15 سانتی‌متر قطر داشته باشد.

- دقت شود که دودکش باید مستقل بوده و تنها به دستگاهی که نصب می‌شود اختصاص داشته باشد.

- دودکش ساختمان باید کلاهک H شکل داشته باشد. طبق تست‌هایی که در خصوص انواع کلاهک‌ها انجام شده، نوع H شکل به بهترین نحو دود و مواد حاصل از احتراق را به بیرون هدایت کرده و ایمنی بیشتری را برای ساکنین داخل ساختمان فراهم می‌نماید. در شکل زیر می‌توانید شکل این نوع کلاهک را مشاهده کنید که مانند حرف "اچ" انگلیسی هستند.

- بین کلاهک H شکل بالای پشت بام و کلاهک تعدیل پکیج دیواری (ارتفاع عمودی دودکش ساختمان) باید حداقل 3 متر فاصله باشد.

- اگر بخشی از دودکش در محیط آزاد قرار گیرد، آن بخش را باید عایق کرد تا از عدم تخلیه یا سخت شدن تخلیه محصولات احتراق در اثر سرد شدن آنها در بخشی از دودکش که با فضای آزاد در تماس است، جلوگیری شود.

- نصب دودکش افقی، مطابق مقررات ملی ساختمان با شیب مثبت حدود 2 درصد، با اضافه نمودن ارتفاع لازم طبق این مقررات قابل انجام است.

- محل نصب دستگاه باید دارای تهویه مناسب بوده و به اندازه کافی بزرگ باشد مطابق مقررات ملی ساختمان.

- تعداد زانویی برای اتصال مناسب، دو عدد می‌باشد، در صورتی که تعداد آن به هر دلیل افزایش یابد، به ازای هر یک زانویی اضافه، 1 متر باید به ارتفاع دودکش اضافه گردد.

- قانونی به نام 2D وجود دارد که لازم است اجرایی شود. بنا بر این قانون، پس از کلاهک تعدیل دستگاه، دودکش باید به اندازه (حداقل) دو برابر قطر آن به شکل عمودی به سمت بالا برود و سپس (در صورت لزوم) در حالت افقی و قایم اجرا گردد.

نکات و الزامات مورد استفاده در پکیج فن‌دار

فن برای کمک رسانی به تخلیه محصولات احتراق و همینطور تامین هوای موردنیاز برای سوختن کاربرد دارد. در تصویر زیر می توانید تصویر فن یک پکیج آریستون را مشاهده بفرماییدد:

برای عملکرد صحیح و ایمنی بیشتر در استفاده از پکیج‌های فن دار توجه به الزاماتی در زمینه دودکش، تهویه و ... ضروری است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

- برای پکیج‌های فن‌دار، می‌توان از دودکش دو جداره، دو لوله‌ای یا نوع تک جداره با توجه به شرایط محل نصب بهره گرفت.

- دودکش شرکتی دو جداره ویژه پکیج فن‌دار به هیچ وجه نباید دستکاری شده یا به صورتی غیر استاندارد نصب گردد.

- بیشینه طول لوله دودکش دوجداره با توجه به ظرفیت حرارتی پکیج و نوع دودکش قابل تعیین است. برای مثال مقدار حدودی این طول برای پکیج با ظرفیت 28 کیلووات، 3 متر و برای پکیج 24 کیلووات، 4 متر است.

- در صورت استفاده از هر یک زانویی بیشتر، لازم است که یک متر از طول مجاز دودکش کاشته شود.

- جهت جلوگیری از ریختن آب حاصل از تعریق دودکش‌های افقی به داخل دستگاه، این دودکش‌ها باید حدود 2 الی 3 درصد به سمت بیرون شیب داشته باشند.

- در دودکش دو جداره، هوای لازم برای احتراق از بیرون ساختمان تامین می‌شود؛ به همین دلیل این دودکش باید با هوای آزاد بیرون ارتباط داشته باشد تا بتواند وظیفه خود را جهت فراهم کردن شرایط لازم برای عملکرد صحیح پکیج به درستی انجام دهد. تصویر زیر را برای دریافت عملکرد تهویه و خروج دود و محصولات احتراق در دودکش نوع دو جداره ببینید.

سخن پایانی و جمع بندی

در این مقاله با توجه به اینکه بخشی از خدمات نوین صنعت در زمینه تعمیر، سرویس و نصب پکیج‌های مختلف موجود در نزد هم میهنان عزیز، اعم از برندهای ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، تاچی، ایساتیس و ... است که به دو شکل فن دار و بدون فن ممکن است عرضه شوند، اطلاعاتی را در خصوص این نوع پکیج‌ها خدمت مخاطبین محترم عرضه کردیم که بیشتر به چگونگی خروج دود و محصولات احتراق از دودکش و همچنین نحوه تامین اکسیژن لازم برای ایجاد شعله مناسب ارتباط داشت که امید است مورد استفاده قرار گیرد. دقت کنید که دودکش مناسب، هم تامین کننده ایمنی و سلامتی ساکنین ساختمان هست و هم در برخی از دودکش‌ها مانند دودکش های دو جداره، هوای لازم برای احتراق را نیز فراهم می کند؛ پس اهمیت داشتن یک دودکش ایمن و مناسب که مطابق استانداردها نصب و اجرا شده باشد را دست کم نگیرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!