خرابی های متداول کولرهای گازی و علت ها

علت های متداول خرابی کولر گازی
چهارشنبه، 1400/6/31

خراب شدن لوازم الکتریکی

لوازم خانگی مدتی پس از استفاده، به دلایل مختلف دچار خرابی شده یا عیب پیدا می کنند؛ سپری شدن عمر طراحی قطعات، کم کیفیت بودن یا عدم رعایت استانداردها در ساخت و تولید قطعات، استفاده نامناسب از دستگاه، بیش باری، صدمات فیزیکی خارجی، نوسانات برق و آسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی حساس، عوامل محیطی و ... از جمله دلایلی هستند که منجر به خرابی لوازم الکتریکی خانگی می شود. کولرهای گازی هم از جمله لوازم الکتریکی ای هستند که از این خرابی ها مستثنی نیستند و این مساله ممکن است برای هر برندی نیز اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه شرکت نوین صنعت در این وبسایت به ارائه بخشی از خدمات ارائه دهنده خود در زمینه سرویس و تعمیر کولرهای گازی می پردازد، به همین دلیل برخی از نکات آموزشی مربوط به خرابی های متداول برای کولر گازی، علت این خرابی ها و راه حل ها یا راهنمای رفع برخی از عیوب و مشکلات گزارش شده را در ادامه مطالب ذکر خواهیم کرد.

خرابی ها و عیوب متداول کولر گازی

برخی از خرابی ها یا عیوب متداولی که به خصوص با آغاز فصل های گرم یا تابستان توسط مشتری های ما گزارش می شوند و در صدد یافتن پاسخ برای آنها هستند، عبارتند از:

چرا کولر گازی ما خنک نمی کند؟ چرا کولر چکه می کند یا دچار آب ریزش شده است؟ چرا دستگاه روشن نمی شود یا پس از مدتی خاموش می شود. چرا کولر ما سر و صدای زیاد و یا لرزش دارد؟ دلیل باد گرم زدن کولر چیست؟ چرا سیستم گرمایش آن کار نمی کند و سوالاتی مشابه.

هر کدام از این مشکلات، دلایلی دارد که در ادامه قصد داریم تا پاسخی مناسب و روشن برای این سوالات ذکر نماییم.

1- چرا کولر گازی خنک نمی کند؟

چندین دلیل می توانند سبب شوند تا کولر به خوبی خنک نکند و یا اصلا خنک نکند؛ عواملی همچون مشکل نقص در تولید، وجود عیب در کمپرسور، کثیفی کویل کندانسور، کثیفی فیلتر هوا، خرابی یا تنظیم نبودن ترموستات، نشت گاز کولر، بالا بودن دمای محیط، کافی نبودن ظرفیت خنک کنندگی کولر برای اندازه اتاق و ...

- هر چند احتمال نقص در تولید کولر کم است، اما به هر حال این نیز یکی از دلایلی است که در ابتدای خرید ممکن است با آن مواجه شوید. پیشنهاد ما این است که دستگاه خود را از برندهای مطمئن با ضمانت، پشتیبانی مناسب و دارای نمایندگی در شهرتان تهیه کنید تا در صورتی که متوجه وجود یک نقص در ابتدای استفاده از دستگاه شدید، بتوانید از گارانتی آن بهره بگیرید.

- از عوامل خرابی کمپرسور و فن اسپلیت می توان خاموش و روشن شدن های زیاد کولر گازی، نوسانات ولتاژ برق ورودی به دلیل گرمای زیاد و کثیف شدن یا آلوده شدن آن توسط گرد و خاک را نام برد. شکل زیر شکل شماتیک از نمای برش خورده یک کمپرسور کولر گازی ال جی را نشان می دهد.

- برای خوب کار کردن کولر گازی، کویل کندانسور باید تمیز باشد. کثیف بودن کویل کندانسور سبب می شود تا کولر برای خنک کردن داخل اتاق بیشتر کار کند و از کارایی یا بازده کولر می کاهد.  چگالنده نام دیگر کندانسور است که وظیفه ی اصلی آن تبدیل کردن بخار به مایع است که این فرایند سبب خنک کردن سیال می شود. شکل زیر کندانسور یک کولر گازی را نشان می دهد.

- در صورتی که فیلتر هوا کثیف شده یا مسدود گردد، جریان هوا اجازه نمی یابد که به آسانی جریان یابد؛ در این حالت یا باید فیلتر تمیز شود و یا اینکه تعویض گردد.

- کولرهای گازی دارای یک دمای بهینه طراحی هستند که در آن دما به خوبی و به صورت بهینه کار می کنند، مسلما اگر دمای محیط از حدی بالاتر یا پایین تر برود، کولر قادر نیست که به صورت مطلوب کار کند و کارایی خود را از دست می دهد. به عنوان مثال ممکن است دمای بیرون به حدی گرم شود که کولر دیگر قادر به خنک کردن داخل اتاق نباشد؛ توصیه می شود دمای کارکرد مطلوب کولر را در هنگام خرید با توجه به بیشینه دمای محیطی که در آن زندگی می کنید، بررسی کنید و در صورتی که برای آن دما مناسب بود، اقدام به خرید کولر کنید.

- هر کولر یک ظرفیت خنک کنندگی مشخصی دارد که در دفترچه راهنما یا کاتالوگ آن نوشته می شود. ظرفیت خنک کنندگی با توجه به اندازه و حجم اتاقی که قرار است کولر در آنجا کار کند تعیین می شود؛ این نکته اهمیت زیادی در خرید کولر گازی دارد و حتما دقت کنید که خرید کولر بر اساس ظرفیت خنک کنندگی آن باشد نه بودجه مالی شما. ظرفیت خنک کنندگی کولر عموما با حروف BTU که یک واحد انگلیسی است نشان داده می شود و به ابعاد اتاقی که قصد خنک کردن آن را دارید بستگی دارد.

- وظیفه ترموستات قطع و وصل کردن جریان برق است؛ هنگامی که دمای اتاق وارد محدوده یا نقطه دمایی تنظیم شده برای کار کردن کولر شود، ترموستات جریان برق را وصل می کند که این خود سبب آغاز به کار کردن کمپرسور شده و به این ترتیب دمای اتاق خنک می شود؛ از طرف دیگر چنانچه دمای اتاق به پایین محدوده یا نقطه دمایی تنظیم شده بیاید، جریان برق قطع کمپرسور قطع شده و خنک سازی تا بالا رفتن مجدد دمای هوا انجام نمی شود؛ این حالت نزد عموم به "اتومات" هم معروف است. مسلما تنظیمات نامناسب ترموستات، کالیبره نبودن و یا خرابی آن این روند را به هم می زند.

- نشت گاز کولر گازی از جمله گاز فریون که یک نوع گاز خاص یا یک ماده خنک کننده است و توسط کمپرسور فشرده می شود و به این ترتیب به مایع تبدیل می‌شود، از جمله مشکلات دیگر رایج در کولرهای گازی است. گاز کولرهای گازی معمولا به دو دسته گاز مبرد R22 و R410 دسته بندی می شوند. چنانچه  نشتی گاز اتفاق بیفتد، کولر دیگر قادر به خنک کردن اتاق نبوده و باد خنکی هم تولید نمی کند. چنانچه گاز کولر کم شده باشد، ابتدا در صورت نشتی محل نشت آن را پیدا می کنند و سپس اقدام به شارژ آن می کنند. فرایند رفع محل نشتی گاز به ویژه اگر از چندین محل نشت کرده باشد، می تواند طولانی مدت و هزینه بر باشد.

آب ریزی داخلی کولر گازی

آب ریزی پنل داخلی کولر از مشکلاتی است که گاهی برای کولرهای گازی اتفاق می افتد؛ در این حالت کارایی کولر از بین رفته و در نوع دیواری، ممکن است به دیوار هم آسیب زیادی وارد نماید و هزینه های جانبی را بتراشد. اما این مشکل از کجا ناشی می شود و در صورت مواجهه شدن با آن باید چه کار کرد؟ کولر در حالت عادی رطوبت جمع شده از هوای محیط را به مایع تبدیل می کند و سپس آن را روی یک ناودانی ریخته و از طریق دریچه خروجی (درین) خارج می کند. چنانچه این آب از مسیر طبیعی خود خارج نشده و از پنل سر ریز شود، گفته می شود که کولر دچار آبریزی شده و یا چکه می کند. در این حالت دستگاه نیاز به توجه و سرویس یا تعمیر دارد. دلایلی مانند (1) بسته شدن خروجی سینی تخلیه یا ناودانی کولر؛ (2) صدمه دیدن یا شکستن سینی تخلیه یا قاب سینی؛ (3) قرار نگرفتن لوله تخلیه (درین) در جای مناسب؛ (4) کم بودن مقدار گاز کولر؛ (5) عایق نبودن یا از بین رفتن عایق لوله های کولر گازی؛ (6) انسداد یافتن فیلتر هوا؛ (7) شرایط نگهداری غیر صحیح  و ... از جمله عواملی هستند که می توانند به ایجاد این مشکل شوند. 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!