نصب ضد رسوب مناسب برای دستگاه پکیج

رسوبگیری پکیج و انواع رسوبگیر
شنبه، 1400/9/6

رسوب‌گیری پکیج دیواری

قبلا در خصوص پس از مدتی کارکرد صحیح دستگاه نکاتی را خدمت همراهان و مخاطبین وبسایت ارائه کردیم، گفتیم یکی خرابی‌های متداول پکیج‌های دیواری، رسوب‌گیری آنهاست که در صورت لزوم می‌توانید به لینک آن مقاله مراجعه نمایید. در اثر عبور آب از لوله‌ها و مجاری اتصالات پکیج شوفاژ دیواری، رسوباتی ممکن است روی جداره آنها ایجاد شود که در صورت عدم پیشگیری یا توجه و یا سرویس مناسب، عملکرد صحیح دستگاهتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی ممکن است خرج زیادی را روی دستتان باقی بگذارد. به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در ادامه این مقاله با ارائه جزئیات بیشتری در این خصوص بحث کرده و ضمن برشمردن خرابی‌هایی که رسوب در این دستگاه‌ها و متعلقات آنها ایجاد می‌کند، انواع ضد رسوب‌هایی که می‌توان برای پیشگیری از ایجاد رسوب استفاده نمورد را معرفی خواهیم کرد و در پایان در خصوص رسوب‌زدایی (در صورت تشکیل رسوب و عدم پیشگیری مناسب) نیز نکاتی را خدمت شما عرض خواهیم کرد که امیدواریم مفید واقع شوند.

خرابی پکیج در اثر رسوب

رسوب همان جرم (Scaling) حاصل از املاح موجود در آب عبوری از اتصالات و لوله‌های دستگاه‌ها و سیستم‌های حرارتی و برودتی (که به آن سختی آب می‌گویند) است که تحت شرایط خاصی ممکن است ایجاد شود. رسوب ایجاد شده می‌تواند منجر به فرسایش و خوردگی قطعات شده و در عملکرد صحیح و آزادانه قطعات متحرک دستگاه‌های حرارتی و برودتی ایجاد اشکال کند؛ همچنین رسوب املاح و تشکیل جداره سخت ممکن است حتی از انتقال صحیح حرارت هم جلوگیری کند؛ رسوب می‌تواند در عملکرد صحیح فیلترها هم ایجاد اشکال کند و مشکلات ریز و درشت دیگری را هم پیش بیاورد. علت‌های مهم تشکیل رسوب عبارتند از: افزایش غلظت مواد محلول در آب، افزایش PH آب، کاهش فشار آب در سیستم برودتی یا حرارتی(که سبب ته نشینی مواد محلول آب در جداره لوله ها می شود) و همینطور افزایش دمای آب. دستگاه‌هایی مانند آبگرمکن و پکیج دیواری به دلیل دمای بالای آب در آنها، بیشتر در معرض تشکیل جرم یا رسوب املاح آب هستند. به دلیل خدماتی که نوین صنعت در خصوص پکیج‌های دیواری ارائه می‌دهد، این مقاله به بحث رسوب حاصل در پکیج و اجزای آن خواهد پرداخت.

هنگامی که آب توسط پکیج گرم می‌شود، آب بخار شده و ناخالصی‌هایی مانند شن، گل و لای، گچ و آهک روی سطح داخلی مبدل آن باقی می‌ماند. با گذر زمان در اثر رسوب بیشتر، ضخامت رسوب تشکیل شده در مبدل زیاد می‌شود و همانند یک عایق مانع از گرم شدن آب می‌گردد؛ به این ترتیب حتی ممکن است تشکیل رسوب و اختلال در عملکرد گرم شدن آب به نحوی شود که پکیج کار کند اما آبی که از دستگاه خارج می‌شود گرم نشود، مصرف انرژی افزایش یابد و حتی تا 95 درصد هم از بازده عملکرد دستگاه بکاهد.  بیشتر این رسوبات، کلسیم کربنات است که یکی از گونه‌های آن کلیست است. کلیست که ساختار هگزاگونال دارد، در دمای پایین تر از 30 درجه سانتیگراد، تشکیل شده و پایدارتر از دیگر گونه‌های کلسیم کربنات می باشد.

نصب رسوب‌گیر یا سختی‌گیر از جمله راه‌های پیشگیری از تشکیل رسوب پکیج است که باید مورد توجه مصرف کنندگان این دستگاه قرار گیرد و با نصب آن در واقع از تشکیل رسوب جلوگیری شده و از نیازمندی به تعمیر یا سرویس پکیج به دلایل ناشی از عدم نصب آن هم تا حدود زیادی کاسته می‌شود. نصب ضد رسوب مناسب به ویژه در مبدل حرارتی (مبدل صفحه‌ای یا مدار آب گرم مصرفی مبدل دو منظوره) اهمیت زیادی دارد.

انواع ضد رسوب‌های پکیج دیواری

برخی از انواع ضد رسوب‌های موجود در بازار عبارتند از ضد رسوب‌های رزینی، پلی مگنت، ضد رسوب الکترومغناطیسی و پلی فسفات(سختی‌گیر شیمیایی). برای پکیج‌های گازی استفاده از ضد رسوب پلی فسفات یا پلی مگنت پیشنهاد می‌شود.

ضد رسوب شیمیایی یا پلی فسفات

در ضد رسوب شیمیایی، سختی گیر شیمیایی در داخل یک هوزینگ استوانه‌ای قرار گرفته و درپوش آن بسته شده است. با ایجاد جریان آب از داخل هوزینگ، ذرات پلی فسفات داخل آن رفته رفته در آب حل شده و با در برگیری یون های کلسیم و منیزیم، از تمایل آن‌ها را برای ته نشینی و تشکیل رسوب می‌کاهند.در هنگام نصب پلی فسفات‌ها یا همان رسوب‌گیری شیمیایی، باید به جهت ورودی و خروجی آنها دقت لازم را کرد و هنگام بستن آن از وارد آوردن فشار زیاده از حد به آن خودداری کرد تا از خراب شدن این قطعه جلوگیری شود. تعدادی از مشکلات رایج در پلی فسفات‌ها عبارتند از نامرغوب بودن هوزینگ و نوع کریستال‌های پلی فسفات، تعویض نکردن کارتریج (که هر 6 ماه باید انجام شود)، شکستگی ناشی از برخورد با اجسام خارجی ، یخ زدگی و جلبگ زدن آن در معرض نور خورشید. مشکل جلبگ و شکنندگی در پلی فسفات‌های امروزی تا حدود زیادی با ظروف غیرشفاف یا رنگی و همینطور نشکن مرتفع شده است. هوزینگ این نوع رسوبگیرها دارای یک ورودی و یک خروجی است که ورودی آن به شیر آب تغذیه پکیج و خروجی آن هم به ورودی آب دستگاه متصل می‌شود.

ضد رسوب مگنت یا مغناطیسی

ضد رسوب‌های مگنت یا مغناطیسی امروزی با بهره‌گیری از مگنت نئودیم گرید ND57 و با ایجاد کردن یک قوس مغناطیسی قوی در حدود 1980 گاوس، قابلیت حذف کردن و تبدیل نمودن 98 درصد از یون‌های کلسیم و منیزیم به پودر آرگونیت را دارند. از مزایای این نوع ضد رسوب نسبت به نوع پلی فسفات، بکار نرفتن مواد شیمیایی در آن و نیاز نداشتن به شارژ دوره‌ای و  دوام زیاد آن است که گاهی به 30 سال هم ممکن است برسد.

ضد رسوب پلی مگنت

ضد رسوب‌های پلی مگنت با استفاده از نیروی قوس مغناطیسی و همینطور ترکیب شیمیایی نمک سدیم هگزا متازون با تشکیل رسوب مقابله می‌کنند که با توجه به این دو مرحله می‌توان گفت پیشگیری زیادی می‌تواند از تشکیل رسوب در پکیج کند.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله در خصوص برخی رسوبگیرها یا سختی گیرهای آب در سیستم پکیج دیواری مطالبی را ارائه کردیم. با توجه به اینکه تشکیل رسوب مشکلات زیادی را می‌تواند در این سیستم‌ها ایجاد کند از جمله گرم نشدن آب پکیج به حد مناسب، پیشنهاد می‌شود که حتما از رسوبگیر مناسب استفاده شود. در مطالب بالا برخی رسوبگیرها را نام بردیم و برخی مزایا و معایب هم ذکر شد. در هر حال در صورتی که رسوب تشکیل شود، تشکیل لایه رسوب به خصوص در مبدل، مانع از گرم شدن آب به حد کافی می‌شود که نیاز به توجه دارد. در خصوص آن قبلا در همین وبسایت نکات لازم گفته شد. با این وجود در صورت تشکیل رسوب چنانچه نیاز به رسوب زدایی از دستگاهتان داشتید، می توانید با شماره تلفن های مجموعه نوین صنعت که در همین صفحه می‌توانید آنها را ببینید، تماس حاصل نمایید تا هماهنگی‌های لازم در این خصوص انجام شده و نسبت به رفع مشکل اقدام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!