اهمیت سرویس سالیانه پکیج دیواری

سرویس سالانه پکیج تهران
سه‌شنبه، 1400/9/9

 چرا باید پکیج را سرویس کنیم؟

اگر بخواهید بدانیم که چرا باید پکیج را سرویس کرد، ابتدا باید بدانید که برای نگهداری صحیح پکیج دیواری فارغ از هرگونه نام برند (پکیج بوتان، ایران رادیاتور، آریستون، ایساتیس، گلدیران و ...) و مدل آنها (بیتا، اپتیما، کالدا ونزیا، L ، M24 و ... ) یا خارجی و ایرانی بودن چه اقداماتی باید انجام شود؟

همانطور که در جریان هستید، در سال‌های اخیر به دلیل بالا بودن هزینه  خرید پکیج بهتر است قبل از خرابی نیاز به تعمیر حتما آن را سرویس کرد تا کمتر شاهد خرابی قطعات داخلی دستگاه بود. در بیشتر پکیج‌ها علت اصلی خرابی آنها، جرم گرفتن یا رسوب طولانی مدت است که باعث خرابی قطعات یا بسته شدن مسیرخروجی یا ورودی آب می‌شود که در بعضی از قطعات اقدامات پیشگرانه‌ای را می توان انجام داد که دیگر نیاز به تعویض قطعات نشود؛ اقداماتی مانند مانند شارژ کردن منبع انبساط، جرم زدایی پمپ آب، تمیزکردن فن، رفع گیرپاژی پمپ، تنظیمات شیرها و  غیره که در ادامه همین مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

شارژ منبع انبساط و چرایی انجام آن

در تمامی پکیج‌ها، یک مخزن آب وجود دارد که ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد؛ مانند منبع گرد، مربع یا مستطیل که همه اینها یک دیافراگم یا به زبان ساده‌تر یک تیوپ دارند که برای جلوگیری از خرابی آن حدود هر شش ماه یک‌بار یا سالی یک مرتبه باید بررسی و شارژ شده یا فشار باد آن تنظیم گردد تا در صورت نداشتن شارژ یا سوراخ بودن آن، افزایش فشار بار یا آبریزش از دستگاه ایجاد نشود یا اینکه دستگاه بدون آب کار نکند تا آسیب ی به مبدل وارد نشود. در خصوص روش‌های انجام شارژ مبدل در دیگر مقاله‌ها توضیحات لازم را خوهیم داد.

در تصویر زیر شکل یک منبع انبساط گرد را می‌توانید مشاهده کنید.

پمپ چگونه سرویس می‌شود وچرا نیاز به سرویس دارد؟

پمپ دستگاه در برندهای مختلفی مانند ویلو، ای ارجی،گراندفوس وغیره موجود است؛ پمپ‌های پکیج در دو مدل کلاس H و F موجودند که نوع آن به متراژ محیطی که دستگاه در ان جا نصب هست بستگی دارد.

در دستگاه‌هایی که تک مبدل هستن پمپ فقط در فصل سرما کارایی دارد ودر حالت تابستان کار خاصی انجام نمی‌دهد؛ در این دستگلاه‌ها برای جلو گیری از خرابی یا سوختگی پمپ باید قبل از شروع فصل سرما آن را با توجه به اینکه مدت زیادی از حالت فعالیت خارج بوده، راه‌اندازی مجدد کرد و به اصطلاح پمپ را از گیرپاژ بودن خارج نمود تا باعث خرابی آن یا برد اصلی پکیج نشود.

فن دستگاه چگونه و چرا باید سرویس شود؟

فن پکیج به دلیل وظیفه مهمی که به عهده دارد باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد؛ کار اصلی فن، خارج کردن دی‌اکسید کربن و محصولات حاصل از احتراق و همینطور خنک کردن یا کاهش حرارت دستگاه است. فن دستگاه هم به مانند پمپ، مدل‌ها و ولتاژهای مختلفی دارد؛ فن به خاطر اینکه به صورت مداوم در مسیر گرد و خاک قرار دارد و همچنین به خاطر خطرات حاصل از آشغال‌ها و فضولاتی که پرنده‌ها هنگام لانه ساختن در روی پکیج جهت گرم شدن خود ایجاد می‌کنند، بیشتر از قطعات دیگر نیاز به توجه و سرویس دارد. برای سرویس فن پکیج، ضمن تشخیص مشکلات ایجاد شده‌ی آن، باید برای تمیزکاری آن اقدام کرد.

تنظیم شیرگاز، سرویس یون جرق زن و برنر

در پکیج‌ها، چند مدل شیرگاز وجود دارد که به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ (1) شیرگازهایی که بصورت دستی تنظیم می شوند و (2) شیرگازهایی که به صورت خودکار یا اتوماتیک و توسط کنترل‌های برد پکیج و حسگرها تنظیم می‌شوند. منظور از تنظیم شیر گاز، تنظیم ارتفاع شعله در حالت‌های حداکثری و حداقلی میزان فشار گاز است که نیاز است سرویس‌کار ضمن بررسی آنها برای تنظیم آن با استفاده از ماژول گاز اقدام نماید.

تمیز کردن یون جرق زن و برنر هم از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چرا که اگر این بخش کثیف یا خاکی باشد، باعث تشخیص نادرستی از میزان دما یا حرارت شعله می‌شود در نتیجه باعث مشکل در گرم کردن آب مصرفی، محیط منزل یا محل کار می‌شود.

شستشو یا جرم‌زدایی مبدل‌ها و بلوک هیدرولیکی و چگونگی انجام آن

یکی از مهمترین نکات سرویس پکیج، شستشو، جرم‌زدایی یا اسیدشویی مبدل ثانویه یا مبدل اصلی و همینطور شستشوی بلوک یا همان بلوک هیدرولیکی چپ و راست است. در سرویس پکیج باید به مسیر مدار سیرکوله رادیاتورها هم توجه ویژه شود، چرا که اگر مسیر جرم داشته باشد، دیگر گرمای مناسبی برای گرمابخشی محیط خانه یامحل کار و غیره ایجاد نمی‌شود.

برای اسید شویی بلوک یا مبدل ثانویه باید از اسیدهای خاصی که مخصوص این کار است، استفاد شود؛ چرا که اگر اسید استفاده شده ضعیف باشد، باعث می‌شود که جرم‌زدایی به خوبی انجام نشود و در مدت زمان کوتاهی دوباره به مشکل بربخورد. اگر اسید قوی استفاد شود، این ممکن است باعث آسیب رسیدن به مبدل یا بلوک شود؛ این را هم باید در نظر داشت که اگر جرم‌زدایی به شکل صحیح انجام نشود یا چنانچه به موقع برای جرم‌گیری اقدام نشود، این مساله سبب می‌شود تا قطعاتی مانند کیت سه‌راه، شیر برقی، بای پس، پمپ، مبدل ها و سایر قطعات مشابه دچاره مشکل شوند.

هزینه سرویس پکیج دیواری چقدر است؟

هزینه سرویس پکیج دیواری به عوامل مختلفی وابسته است؛ که برخی از آنها عبارتند از:

1. میزان آسیب دیدگی دستگاه

2. میزان جرم یا رسوب ایجاد شده در قطعاتی مانند بلوک‌ها، مبدل ها وغیره 

3. تک مبدله یا دو مبدله بودن دستگاه

4. تعداد قطعات آسیب دیده و مورد بررسی

5. نیازهای مشتری و ...

در هر حال می‌توان گفت، در صورتی که سرویس دستگاه در زمانی که دچار جرم گرفتگی کمتری شده باشد انجام گیرد، به مراتب با هزینه‌ای کمتر نسبت به هزینه تعمیرات اساسی آن انجام می‌شود که در صورت عدم رسیدگی و سرویس منظم سالانه ممکن است خرج زیادی را روی دست مصرف کنندگان این دستگاه باقی بگذارد.

جمع‌بندی و سخن پایانی در خصوص سرویس پکیج

در این مقاله در خصوص نیازمندی‌های پکیج به سرویس سالانه و قطعات یا بخش‌هایی که نیاز است تا مورد بررسی سالانه قرار گیرند، اطلاعات لازم به مخاطبین عزیز ارائه شد. آنچه مشخص است، هزینه سرویس منظم  سالانه به مراتب کمتر از تعمیرات اساسی آن است و همچنین انجام آن به طول عمر دستگاه می‌افزاید و عملکرد یا بازدهی بهتر آن را هم به دنیال دارد که به همین دلیل مجموعه نوین‌صنعت جهت مشتری مداری بهتر، توصیه می‌کند تا نسبت به سرویس منظم سالانه آن اقدام شود تا از هزینه اضافه‌تر در صورت نیاز به تعمیرات اساسی آن پیشگیری شود. در هر حال چنانچه می‌خواهید در خصوص سرویس دستگاهتان اقدام کنید، می‌توانید به توانمندی و تجربه مجموعه نوین صنعت اعتماد کنید. تمام تلاش ما در این مجموعه انجام بهترین کیفیت با هزینه کمتر و مناسبتر برای مشتری‌های عزیز در اسرع وقت هست؛ به این منظور کافی است تا از هر یک از مناطق شهر تهران با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن در جهت رسیدگی به پکیج شما که ممکن است یکی ار انواع ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس، آریستون، گئومات، گلدیران و یا  سایر برندهای موجود باشد، اقدام گردد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!