آشنایی با قطعات پکیج‌های دیواری و وظایف هریک

قطعات پکیج دیواری
یکشنبه، 1400/9/21

اهمیت استفاده از پکیج دیواری

قبلا در خصوص مزایای پکیج‌ها و بخصوص پکیج‌های دیواری نسبت به موتورخانه توضیحاتی را خدمت همراهان نوین صنعت ارائه دادیم و مزایایی که سبب شده است تا خانواده‌های ایرانی به طور گسترده به سمت استفاده از این دستگاه روی بیاورند را بر شمردیم که عبارت بودند از فضای کمی که اشغال می‌کنند، راحتی نصب، مصارف بهینه آب و انرژی، استقلال واحد و غیره. این ویژگی‌ها به همراه برخی دلایلی که ممکن است هر شخص یا خانواده‌ای برای استفاده از این دستکاه‌ها برای خود بیابد، سبب شده است تا در دهه‌های اخیر بهره‌گیری از آنها به طور چشمگیری در منازل مسکونی افزایش یابد.

چرا باید قطعات پکیج را بشناسیم؟

هدف ما در این مقاله این است که شما را با قطعات مرسم در پکیج‌ها آشنا کنیم. اما چه دلیلی وجود دارد تا از آنها شناخت پیدا کنیم و اهمیت آشنایی با قطعات یا اجزای داخلی و تشکیل دهنده پکیج چیست؟

اگر در صدد شناخت قطعات پکیج هستید، حتما عاملی سبب شده است تا بخواهید با آنها آشنایی پیدا کنید و یا وظایف هر یک را بدانید که ممکن است یکی از این عوامل باشد: (1) نیاز به افزایش اطلاعات عمومی شما از دستگاه؛ (2) عدم کارکرد مناسب دستگاه شما؛ (3)نیاز به یادگیری سرویس و یا تعمیر پکیج؛ (4) نیاز به گزارش خرابی پکیج به تعمیرکار یا سرویسکار آن و ...

در هر حال چنانچه هر یک از عوامل ذکر شده یا ذکر نشده بالا شما را به این نتیجه رسانده باشد که بخواهید از قطعات پکیج شناخت پیدا کنید، کارکرد کلی و عمومی آنها را بدانید با ادامه این مقاله همراه ما باشید. پکیج‌هایی که در ایران به کار برده می‌شوند برندهای مختلفی را شامل می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از بوتان، ایران‌رادیاتور، آریستون، گلدیران، ایساتیس، گئومات، تاچی و ... که همه آنها قطعات مشترکی دارند و صرف نظر از اینکه گاهی ممکن است قطعه به کار گرفته در هر پکیج تفاوت‌هایی ظاهری با دیگری داشته باشد، اما آشنایی کلی با قطعات یکی از آنها می‌تواند برا شما مفید بوده و تقریبا شما را به هدفی که در صدد دستیابی به آن هستید نیز برساند.

معرفی قطعات پکیج و وظایف هر یک

پکیج هم مانند تمام دستگاه‌های برودتی، حرارتی دارای اجزا و قطعاتی است که تعاملات تمام آنها با هم سبب کارایی صحیح دستگاه و انجام وظیفه‌ای که از آن انتظار می‌رود، می‌شود که بیشتر همان گرمابخشی به محیط منزل (کار) و یا تامین آب گرم مصرفی برای مصارف مختلف است. این قطعات باید درست کار کرده، استاندارد باشند و به خوبی وظایف محوله را انجام دهند. شرح مختصری از وظایف هر قطعه به کار رفته در پکیج و نام قطعات اصلی پکیج دیواری در این بخش ذکر می‌شود:

1- برد اصلی دستگاه

برد اصلی یا الکترونیکی دستگاه پکیج، شاید مهم‌ترین قطعه از نظر کنترل عملکرد، پردازش، هماهنگی‌ها، نظارت بر ایمنی و ... باشد که گاهی از آن به عنوان مغز پکیج هم یاد می‌کنند. روی این برد قطعات الکترونیکی متعددی نصب شده است و ورودی و خروجی‌هایی را دارد که ممکن است به بخش‌های مختلف دستگاه، سنسورهای مختلف و ... متصل باشد تا بتواند کنترل مناسبی را روی هر آنچه که در جریان است را انجام دهد، در صورت لزوم خطاها را گزارش داده و عملکرد بهینه و ایمن دستگاه را نیز تضمین کند. فیوز، رله، آی‌سی، ترانس تغذیه، آی سی رگولاتور و ... از معمول‌ترین قطعاتی هستند که روی برد موجودند.

2- ورودی‌های دستگاه پکیج

ورودی های پکیج دیواری شامل دوشاخه اتصال برق، لوله ورودی آب سرد، اتصال گاز و ...

3- خروجی‌های دستگاه پکیج

خروجی‌های پکیج شامل لوله خروجی آب گرم مصرفی و مدار گرمایش، دودکش و ...

4- وریستور

وریستور یک مقاومت متغیر با تغییر مقدار ولتاژ است که با مدار مصرف کنده موازی شده و وظیفه محافظت از مدار و قطعات الکترونیکی را در برابر ولتاژ عهده دار است.

5- ترمیستور

است که قبلا در خصوص آن نکات لازم را در خصوص آن ذکر کرده‌ایم و در صورت لزوم می‌توانید به لینک آن مراجعه نمایید.

6- فلوسوییچ

فیوسوییچ یک سوییچ است که در مسیر آب مصرفی نصب شده است و باز شدن شیر آب توسط مصرف کننده را به برد پکیج اطلاع می‌دهد تا متناسب با آن دستورات لازم صادر شوند.

7- برد جرقه

برد جرقه زن که ممکن است به برد اصلی دستگاه چسبیده باشد و یا اینکه روی شیرگاز یا در قسمت پایین دستگاه نصب شده باشد، وظیفه جرقه زنی و کنترل شعله پکیج را عهد دار است و بدین منظور به یک ترانس جرقه زن که ولتاژ بالایی دارد متصل است.

8- شیر سه طرفه

شیر سه راههی تنها در پکیج‌های دو مبدله وجود دارد و آب گرم مبدل را به سمت مدار آب گرم مصرفی یا رادیاتورها می‌برد.

9- پمپ سیرکولاسیون

پمپ همانند قلب یک سیستم پکیج شوفاژ عمل می‌کند و سیال یا آب را در مدارات به جریان در می‌آورد و در صورت لزوم افت فشارها را جبران می کند.

10- شیر پر کن

هنگامی که فشار کم شود، این شیر باید باز شود تا فشار به مقدار مطلوب برسد و سپس مجددا شیر بسته شود. این شیر ممکن است به شکل پیچی یا ربع‌گرد باشد و معمولا روی بلوک هیدرولیکی نصب می‌شود.

11- شیر تخلیه سیستم گرمایش

این شیر در هنگام تعمیرات دستگاه برای خارج کردن یا تخلیه آب داخل سیستم

12- بلوک هیدرولیکی

بلوک هیدرولیکی یا همان مانیفولد برای نصب شیرهای هیدرولیکی به شکل مجتمع ساخته می‌شود؛ بکارگیری این قطعه سبب حذف واسطه بین شیرها و پایپینگ سیستم هیدرولیکی می‌شود.

13- شیر اطمینان

شیر اطمینان برای اهداف ایمنی در دستگاه استفاده می‌شود و باز شدن مجرای آن، مانع از افزایش فشار سیستم به بیش از 3 بار و یا بالا رفتن دمای آب به بیش از مقداری که خطرات ایمنی در پی داشته باشد می شود.

14- گیج‌های دما و فشار

گیج دما و فشار، برای نشان دادن مقدار فشار و دما به کاربر جهت داشتن یک درک کلی از شرایط حاکم بر دستگاه استفاده می‌شود.

15- ترموستات یا سنسور دود

ترموستات دود به بالای کلاهک تعدیل دستگاه متصل است و چنانچه دودکش وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، کلاهک داغ می‌شود؛ ترموستات دود که دمای کلاهک را مدام بررسی می‌کند، داغ شدن آن را به برد ارسال می‌کند و برد هم دستور خاموشی سیستم در نتیجه اختلال در عملکرد مناسب را صادر می‌کند.

16- منبع انبساط

منبع انبساط که معمولا به شکل یک طبل مدور کوچک است، برای (1) کم کردن فشار آب در زمانی که حجم آب زیاد می‌شود، به منظور جلوگیری از ترکیدگی پکیج و (2) جبران فشار پکیج در زمانی که افت فشار ایجاد شود، استفاده می‌شود.

17- شیر هواگیری اتوماتیک یا ایر ونت

این شیر روی پمپ نصب می‌شود و به صورت اتوماتیک اقدام به هواگیری می‌کند.

18- سیستم ضد یخ یا آنتی فریز پکیج

سیستم ضد یخ هم همانطور که از اسمش مشخص است برای جلوگیری از یخ زدن پکیج در نظر گرفته شده است و در صورتی که حسگر، میزان دمای پایینی را حس کند، برد دستکاه برای جلوگیری از یخ زدن، اقداماتی انجام می‌دهد و دستورات یا فرمان‌هایی را اجرا می‌کند تا مانع از یخ ردن شود.

19- فن

فن برای خروج محصولات احتراق، خنک ساختن دستگاه و تامین اکسیژن لازم در پکیج به کار می‌رود.

20- مبدل

مبدل در واقع به تیغه‌های متصل به هم که از داخل به هم راه داشته و در برابر شعله‌ی مشعل قرار می‌گیرند و به این صورت گرمای شعله را به آب داخل خود منتقل می کنند، گفته می‌شود. پکیج‌ها به دو شکل تک مبدله و دو مبدله موجودند.

21- چراغ های نمایش خطا (وضعیت) یا ال سی دی نمایشگر

در مدل های آنالوگ؛ چراغ ها و در مدل های دیجیتال، ال‌سی دی‌ها برای نشان دادن وضعیت دستگاه یا نمایش خطا و مشکلات آن به کار می‌روند که در انواع آنالوگ توسط چراغ‌های رنگی مختلف، چراغ چشمک زن و ثابت و در انواع دیجیتال توسط ترکیبی از حروف و اعداد به انجام وظیفه خود می‌پردازند.

سخن پایانی و جمع‌بندی

در این مقاله آموزشی در خصوص قطعات معمول پکیج‌ها نکاتی کلی را خدمت همراهان وبسایت نوین صنعت ارائه نمودیم تا یک دید مناسب از دستگاه پکیج  و قطعات یا اجزای آن حاصل شود و مخاطبین ما بتوانند به درک صحیحی از اصول عملکرد پکیج دیواری و قطهات آن دست یابند. در هر حال، در برخی پکیج‌خا ممکن است به قطعه ای بر بخورید که نتوانید آن را شناسایی کنید که در این صورت می‌توانید با کارشناسان ما نیز تماس حاصل کنید تا راهنمایی های لازم در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه گردد. توجه شود که برای کار با پکیج لازم کلیه اقدامات لازم ایمنی رعایت گردد؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است حتی منجر به خسارات جانی یا مالی نیز شود. در هر صورت، هدف ما در اینجا بیشتر آشنایی شما با آنها بود و در صورتی که نیاز به تعمیر یا سرویس دستگاه خود یا برد الکترونیکی آن در کلیه مناطق سطح شهر تهران دارید، می‌توانید با مجموعه ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام تکنسین تعمیرکار یا سرویسکار پکیج مطمئن و مجرب به محل شما اقدام گردد و  با مناسب‌ترین هزینه بتوانید مجدا گرما را به کانون خانواده یا محیط کارتان ارزانی بخشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!