سنسور جریان آب و انواع آن در پکیج‌های دیواری

محل فلوسوئیچ و فلومتر پکیج
شنبه، 1400/9/27

وظیفه سنسور تشخیص جریان آب و محل قرارگیری آن در پکیج

سنسور تشخیص جریان آب (به انگلیسی Flow Sensor) که در واقع نوعی حسگر برای تشخیص جریان آب است، از جمله قطعات پکیج دیواری است که هنگام باز شدن شیر مصرفی آب گرم، سیگنال باز شدن آن را به برد دستگاه ارسال می‌کند تا برد دستورات لازم را جهت روشن شدن و گرم کردن آب درخواست شده را در تعامل با قطعات دیگر صادر کند. محل قرارگیری سنسور تشخیص جریان آب پکیج (فلومتر یا فلوسوئیچ)، در قسمت ورودی آب سرد به پکبج است.

در منازل یا محل‌هایی که از پکیج دیواری برای گرمایش منزل یا تامین آب گرم مصرفی استفاده می‌شود، هنگامی که شیر مصرفی آب گرم (شیر آب گرم بهداشتی) توسط یک شیر مصرف کننده باز می‌شود، سنسور تشخیص جریان آب که ممکن است به اشکال مختلفی باشد، به برد اصلی دستگاه سیگنالی ارسال می‌کند که آن را از باز شدن مصرف آب گرم مطلع می‌سازد. در واقع اگر بخواهیم به اختصار توضیحات لازم را در خصوص شروع به کار پکیج و فرایند گرم کردن آب مصرفی را خدمت شما ارائه دهیم به این شکل است:

1- شیر آب گرم باز می‌شود.

2- آب به پکیج وارد می‌شود.

3- سنسور تشخیص جریان آب متوجه جریان زیاد آب سرد ورودی به پکیج می‌شود.

4- سنسور سیگنالی را به برد دستگاه می‌دهد و جریان آب را سریعا به آن اطلاع می‌دهد.

5- برد دستگاه، به صورت خودکار مشعل یا برنر دستگاه را روشن می‌کند.

6- آب با فشار در داخل مبدل به گردش در می‌آید.

7- آب در داخل مبدل تا دمای تنظیم شده گرم می‌شود.

8- وقتی که شیر آب بسته می‌شود، پکیج بدون مخرن سریع خاموش می‌شود.

هنگامی که با باز شدن آب گرم مصرفی، اتفاقی نیفتاد و پکیج روشن نشد، اولین قطعه‌ای که باید بررسی شود همین سنسور تشخیص جریان آب است تا مشخص شود که به درستی کار می‌کند یا خیر. اگر در ادامه این مقاله آموزشی با ما همراه باشید، می‌خواهیم در خصوص انواع سنسورهای تشخیص جریان آب و تست عملکرد صحیح آنها توضیحاتی را خدمت شما ارئه دهیم.

انواع سنسورهای تشخیص جریان آب

سنسورهای تشخیص جریان آب مصرفی، در پکیج ‌های دیواری با توجه به برندهای مختلف دموجود در بازار (بوتان، ایران رادیاتور، آریستون، ایساتیس، گئومات و ...) و مدل‌های عرضه شده آنها با هم تفاوت‌هایی داشته باشند. انواع سنسورهای تشخیص جریان آب عبارتند از:

فلوسوئیچ

فلوسوئیچ یک شناور تفلونی در داخل خود دارد که بالای آن آهنربای دائمی قرار دارد؛ وقتی که شیر آب گرم مصرفی باز شود، آهنربای دائمی به بالا حرکت کرده و سبب می‌شود اتصالات رله سوئیچ به هم متصل شوند. در این حالت جریان الکتریکی به برد اصلی دستگاه جریان می‌یابد و برد هم از باز شدن آب گرم مطلع می‌شود و دستورات لازم را برای تنظیم شعله ارسال می‌کند. فلوسوئیچ‌ها بیشتر در پکیج‌های ایران رادیاتور و بوتان کاربرد دارند. داخل فلوسوئیچ، قطعاتی مانند فیلتر صافی، رزوه‌های برنجی، خار، شناور تفلونی به همراه آهنربا، کنتاکت‌های نوع O و بدنه حاوی شناور را در خود جای داده است.

فلوسوئیچ‌ها بخصوص در گذشته در دستگاه‌هایی مثل پکیج و آبگرمکن رواج داشتند اما امروزه جای خود را به فلومترها داده‌اند که در بخش بعدی به توضیحات لازم در خصوص آنها خواهیم پرداخت.

فلو متر

فلومتر هم همانند فلوسوئیچ، وظیفه مطلع ساختن برد را از باز شدن آب گرم مصرفی به عهده دارد. البته تفاوت اساسی فلومتر با فلوسوئیچ در این است که این قطعه، میزان آب عبوری یا دبی آن نیز را نیز اندازه‌گیری می‌کند. در داخل فلومتر یک توربین به همراه آهنربا وجود دارد که در جلوی سنسور واقع شده است؛ وقتی دبی آب ورودی تغییر می‌کند، میزان فرکانس ارسالی نیز تغییر می‌کند که برد پکیج از تغییر فرکانس ایجاد شده، برای تنظیم شیر گاز و دمای مورد نیاز آب مصرفی بهره می‌گیرد. توربین فلومتر ممکن است به شکل محوری یا شعاعی باشد. در پکیج‌های آریستون از فلومتر استفاده می‌شود.

در هرحال در برندهای مختلف، ممکن است از سنسورهای تشخیص دهنده و دبی‌سنج‌های متفاوتی استفاده شود. برای مثال در پکیج‌های ایران‌رادیاتور از فلورگلاتور هم برای تشخیص مصرف آب استفاده می‌شود و در دستگاه‌های تاچی و گلدیران از فلو پروانه به این منظور استفاده می‌کنند.

در تصویر زیر برخی از سنسورهای تشخیص جریان آب که برای برندها و مدل‌های مختلف پکیج در بازار وجود دارد، را می‌توانید مشاهده کنید.

تست خرابی سنسور تشخیص جریان آب

برای تست سالم بودن یا خراب بودن سنسور تشخیص جریان آب (فلوسوئیچ یا فلومتر)، می‌توان با قرار دادن آن در حالت تابستانه، یکی از شیرهای آب گرم مصرفی منزل را باز کرد، در این حالت اگر فن روشن شد و جرقه زن هم فعال گردید، سنسور سالم است؛ در حالت زمستانه هم اگر دستگاه عکس‌العملی از خود نشان داد که مشخص شد متوجه جریان آب شده است (به طور مثال چنانچه درپکیج آنالوگ چراغ شروع به کار چشمک زد و در نوع دیجیتال علامت شیر بهداشتی روشن شد یا چشمک زد) سنسور سالم است؛ در غیر این صورت، پکیج در حالت Stand By قرار میگیرد و شروع به کار نخواهد کرد. اتصال کوتاه دو سر کنتاکت های فلوسوئیچ و ولتاژگیری فلومتر هم از جمله روش‌های دیگری است که برای تشخیص سالم بودن یا معیوب بودن آن استفاده می‌شود که در روش ولتاژگیری لازم است تا با سیم‌های فلومتر به قدر کافی آشنایی داشته باشید. این هم لازم است بدانید که قیمت سنسورهای تشخیص جریان آب که ممکن است به شکل فلومتر یا فلوسوئیچ باشند، تاحدودی متفاوت باشد؛ در هر حال در صورتی که تعمیرکار پکیج از خراب بودن این قطعات اطمینان پیدا کرد، باید در صدد تعمیر یا تعویض آن بر آید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله آموزشی در خصوص یکی از قطعات بسیار با اهمیت پکیج‌های دیواری یعنی سنسور تشخیص جریان آب مصرفی که به شکل فلوسوئیچ یا فلومتر ممکن است با توجه به برندهای و مدل‌های پکبج باشد، نکات لازم برای همراهان وبسایت نعمیرات پکیج نوین صنعت ارائه گردید. طبق یک اصل همیشگی ما توصیه اکید بر رعایت الزامات ایمنی و داشتن تخصص لازم در برخورد با دستگاه‌های مختلف و از جمله پکیج دیواری می‌کنیم. در هر حال چنانچه فلوسوئیچ یا فلومتر دستگاه شما به مشکل برخورد، با یک تماس با کارشناسان مجرب تعمیر پکیج نوین صنعت در کلیه مناطق سطح شهر تهران، می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر یا سرویس ارئه دهید تا در اسرع وقت هماهنگی با تکنسین‌های مجرب ما جهت اعزام به محل کار یا منزل شما انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!