وظیفه منبع انبساط، عوامل خرابی و انواع آن در پکیج

منبع انبساط پکیچ
سه‌شنبه، 1400/9/30

منبع انبساط پکیج دیواری

منبع انبساط از جمله قطعات مهم پکیج‌های دیواری است که به اشکال مختلف (عموما گرد به شکل بشقاب یا ماهیتابه) است و وظیفه آن ثابت نگه داشتن فشار آب درون سیستم گرمایش پکیج می‌باشد. با افزایش دمای آب، حجم آن زیاد می‌شود که با توجه به ثابت ماندن فضای داخلی پکیج و لوله‌ها، این مساله سبب افزایش فشار در سیستم پکیج می‌شود؛ در این حالت اگر پکیج فاقد منبع انبساط باشد، فشار تا حدی افزایش می‌یابد که منجر به عمل کردن شیر اطمینان شود؛ اما در نظر داشته باشید که با وجود منبع انبساط سالم در پکیج، معمولا این فشار اضافی توسط آن بالانس می‌شود. یکی دیگر از وظایف منبع انبساط، افزایش فشار سیستم در صورت کمبود فشار است؛ در واقع وجود یک بالشتک هوایی در منبع انبساط سبب می‌شود که در صورت افزایش فشار، حجم آب اضافی به آن جذب شود و با افزایش حجم موجود در سیستم پکیج، فشار اضافی کاهش یابد و به این ترتیب، از آسیب‌رسانی به اتصالات و لوله‌های گرمایش جلوگیری می‌شود و چنانچه فشار کاهش یافت، از جذب بیشتر حجم آب ممانعت به عمل می‌آورد و به این ترتیب فشار سیستم را بالانس می‌کند تا عملکرد صحیح پکیج را در شرایط کاری ایمن حفظ کند. شکل شماتیکی زیر نحوه عملکرد منبع انبساط را نشان می‌دهد.

تنظیم منبع انبساط توسط تنظیم باد انجام می‌شود که در ادامه در خصوص انواع منبع انبساط و عوامل خرابی و روش تعمیر و رسیدگی به آن با توجه به تجارب زیاد تعمیرکاران و تکنسین‌های نوین صنعت در برخورد با این قطعه در انواع پکیج‌های ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، ایساتیس، گلدیران، گئومات و ... توضیحاتی را خدمت مخاطبین محترم ارائه خواهیم کرد.

انواع منبع انبساط پکیج

منبع انبساط به دو شکل بشکه‌ای و یا مخزنی موجودند. منبع انبساط ممکن است به شکل استوانه، مکعب مستطیل یا گرد باشد و بیشتر در قسمت انتهایی پکیج و یا در کنار پکیج کار گذاشته شده است. منبع انبساط در حجم و با سایز رزوه‌های مختلف برای برندهای مختلف پکیج در بازار موج است. برای مثال برای انواع گرد، در پکیج‌های ایران رادیاتور معمولا، منبع انبساط 6 لیتری و 7 لیتری با رزوه‌های 1/2 و 3/8 اینچ، در پکیج‌های بوتان معمولا حداکثر حجم منبع انبساط 8 لیتر و با رزوه‌های 1/2 و 3/8 اینچ و در پکیج‌های آریستون منبع انبساط 8 لیتری با رزوه 3/8 اینچ موجود است. علاوه بر این منبع انبساط‌های گرد، برخی از آنها به شکل مستطیلی یا کتابی هستند که در ظرفیت‌های معمول 6، 8 و 10 لیتری متداول‌تر هستند. این قطعات در بازار کشور، ممکن است با عنوان ساخت کشورهای سازنده ایران، چین، ایتالیا و ترکیه موجود باشند.

برخی از پکیج‌ها ممکن است مخزن‌های آب جداگانه 15، 20، 25، 30، 60 لیتر و بالاتر هم داشته باشند.

عوامل خرابی منبع انبساط و تعمیر آن

صحیح کار نکردن منبع انبساط ممکن است به دو دلیل (1) عوامل درونی منبع انبساط و یا (2) عوامل خارجی منجر به عدم عملکرد صحیح آن رخ دهد. در صورتی‌ که منبع انبساط از هوای معمولی پر شده باشند باید بین 0.9 تا ۱ بار فشار در بخش هوای خود داشته باشند. چنانچه این میزان فشار بین ۰٫۸ تا ۱٫۲ هم باشد، اشکالی ندارد. با این حال اگر به جای هوای معمولی، از گاز ازت استفاده شود، مقدار فشار باید بین 0.7 تا 1 بار باشد. منبع انبساط در صورتی که این میزان فشار لازم را نداشته باشد، مسلما نمی‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. یکی از بهترین راه‌های بررسی میزان فشار موجود در منبع انبساط ، استفاده از بار سنج مخصوص است. هنگامی که مدار خاموش است و آب داخل مدار کاملا سرد است، با بستن فشارسنج روی شیر سوزنی منبع انبساط، فشار هوای موجود در منبع اندازه‌گیری می‌شود و  با مقادیر مجاز که ذکر شد مقایسه می‌شود تا صحت عملکرد آن بررسی شود. در ادامه می‌خواهیم بدانیم که عوامل خرابی مننع انبساط چه مواردی هستند؟

معمولا نشانه‌هایی از قبیل بالا رفتن بیش از حد فشار، افت فشار و نوسانات آن از جمله عوامل کلیدی نشان دهنده خرابی در منبع انبساط سیستم پکیج دیواری می‌باشند که برای فهمیدن این مشکلات می‌توان تغییرات فشار مانومتر یا فشارسنج روی دستگاه را زیر نظر گرفت.

دلایل داخلی خرابی منبع انبساط عبارتند از:
- باد دادن سوزن هوای مخزن منبع
- خراب شدن پرده دیافراگم
- مشکل بالن درون مخزن یا منبع انبساط
- سوراخ شدن و تغییر شکل دادن منبع انبساط

یک راه برای تست سالم بودن یا خرابی منبع انبساط این است که سوزن شیر منبع انبساط را با سر پیچ گوشتی کمی فشار داده شود؛ در این حالت چنانچه هوا از آن خارج شود به احتمال قوی، منبع انبساط سالم است، اما اگر در این حالت خروج آب از این بخش اتفاق بیفتد، با قطعیت می‌توان گفت که منبع انبساط خراب است و باید تعویض شود.

دلایل خارجی ممکن برای عدم عملکر صحیح منبع انبساط به دلیل عواملی مانند گرفتگی مسیر منبع،  آب دادن زیر منبع انبساط و غیره اتفاق افتد که با رفع مشکلات آنها، بدون نیاز به تعویض منبع انبساط، قابل رفع شدن است.

جهت باد زدن منبع انبساط پکیج هم  لازم است تا در صورتی که متوجه شویم مشکل صرفا از خالی بودن باد این قطعه است و مشکل دیگری وجود ندارد، برای باد زدن یا شارژ مجدد آن تا فشار مطلوب اقدام نمود.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله آموزشی در خصوص منبع انبساط نکاتی را خدمت مخاطبین محترم ارائه کردیم. منبع انبساط یکی از قطعات پر اهمیت جهت حصوص صحت عملکرد و حفظ شرایط کارکرد ایمن دستگاه است که گاهی ممکن است دچار مشکل شود. عمده دلایل خرابی منبع انبساط در توضیحات بالا ذکر شد و روش رفع و تعمیر آن نیز توضیح داده شد. نوین صنعت با تجربه سالیان متمادی در ارائه خدمات سرویس و تعمیر پکیج در خصوص برندهای مختلف ایرانی و خارجی پکیج، در کلیه مناطق سطح شهر تهران، از جمله شرکت‌هایی است که با تکنسین‌های مجرب در این زمینه فعالیت دارد. به این منظور  و در صورت نیاز می‌توانید برای هماهنگی در خصوص اعزام تکنسین به محل کار یا منزلتان با شماره‌ تلفن های درج شده در این سایت تماس حاصل کنید تا خدمت رسانی در اسرع وقت و با هزینه مناسب انجام گیرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!