وظایف و انواع پمپ سیرکولاتور پکیج دیواری

پمپ سیرکولاتور پکیج
سه‌شنبه، 1400/10/7

وظایف پمپ سیرکولاتور پکیج

پمپ سیرکولاتور(به انگلیسی Circulator Pump) از جمله قطعات مهم و گران‌قیمت پکیج است که صرف نظر از برند پکیج که ممکن است برای یکی از انواع پکیج‌های ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، تاچی، رادیانت، گئومات و ... باشد، به منظور ایجاد گردش در مدار بسته گرمایش در پکیج‌ها استفاده می‌شود و ضمن ایجاد جریان آب، در مدار، بر افت فشار ایجاد شده در مسیرهای لوله‌کشی، رادیاتورها و مبدل نیز غلبه می‌کند. در دستگاه دو مبدله پمپ علاوه بر ایجاد جریان برای مدار گرمایش، آب جریان مصرفی را نیز تامین می‌کند. قطعات اصلی پمپ عبارتند از: کیسینگ یا پوسته پمپ، یاتاقان، روتور، استاتور و هوزینگ. در تصاویر زیر، شکل استاتور و روتور پمپ را به ترتیب از راست به چپ می‌توانید مشاهده کنید.

پمپ‌های پکیج‌های دیواری از جنس کامپوزیت بوده و معمولا دارای دبی حدود 15 لیتر بر دقیقه با هد 5 تا 7 متر بوده و توسط برق شهری با ولتاژ 220 ولت کار می‌کنند و اتصال آن به برد کنترل توسط سه سیم انجام می‌شود که عبارتند از سیم‌های فاز، نول و ارت. پمپ‌های پکیج برای استارت اولیه نیاز به یک خازن دارند که معمولا در محدوده 2 تا 2.7 میکروفاراد است و جزو یکی از قطعات با اهمیت برای راه اندازی پمپ قلمداد می‌شوند.

انواع پمپ سیرکولاتور در پکیج

پمپ پکیج‌ها بر اساس مواردی همچون دور آنها قابل تقسیم‌بندی هستند. این پمپ‌ها بر اساس دور به دو نوع دور ثابت و دور متغیر دسته‌بندی می‌شوند. البته پمپ‌های موجود در برندهای مختلف مانند گراندفوس (Grundfos)، دوکا (Duca) و وایلو (Wilo) و ... نیز در بازار موجودند که البته در این بخش قصد نداریم در خصوص در خصوص برندهای آنها توضیحات بیشتری ارائه کنیم.

پمپ‌های دور ثابت به دو شکل مدل آنالوگ و مدل پارامتری وجود دارند و دور پمپ در آنها معمولا به شکل دستی یا پارامتری روی مقدار بیشینه قرار می‌گیرد؛ البته اگر فضایی که قرار است توسط پکیج دیواری گرم شود، حجم کمی داشته باشد، دور پمپ کاهش داده می‌شود تا زمان کافی برای تبادل حرارت در رادیاتور تامین شود.

پمپ های دور متغیر در دو مدل پله‌ای (دو یا سه دوره) و مدولار وجود دارند که در آنها دور پمپ از طریق برد کنترل دستگاه و با توجه به اختلاف دمای سنسور رفت و برگشت گرمایش، کم و زیاد می‌شود.  پمپ‌های دور متغیر مدولار، گرانتر بوده؛ دور پمپ محدود به چند دور نبوده و میزان آن از صفر تا صد درصد قابل تغییر است. در پمپ‌های دور متغیر مدولار که به عنوان مثال در برخی مدل‌های پکیج بوتان وجود دارد، معمولا یک چراغ LED جهت تشخیص نحوه عملکرد پمپ در نظر گرفته شده است که وضعیت‌های مختلف آن به شکل زیر است:

چراغ خاموش: پمپ خاموش است.

چراغ سبز ثابت: پمپ در حالت دور ثابت در حال کار است.

چراغ سبز چشمک‌زن: کارکردن پمپ در حالت دور متغیر

چراغ قرمز: توقف کار پمپ

روشن شدن متوالی چراغ سبز و قرمز: احتمال وجود هوا در پمپ یا کمبود آب در مدار

علت‌های خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج

گفتیم که پمپ از جمله قطعات گران قیمتی است که ممکن است دچار خرابی شود. با توجه به وظیفه مهمی که پمپ به عهده دارد، لازم است برخی از علت های خراب شدن پمپ را بدانید تا اینکه بتوانیم تا حد امکان از احتمال خرابی آن پیشگیری کرده و طول عمر آن را افزایش دهید. تعدادی از عوامل مرسوم برای خرابی پمپ پکیج عبارتند از:
- کم کیفیت بودن پمپ خریداری شده
- کار کردن بدون آب پکبج یا با آب کم (فشار پایین). این حالت به اصطلاح  به خشک کار کردن پمپ نیز معروف است.
- انسداد مدار سیرکولاسیون یا گردش آب به دلایلی مانند کثیفی توری صافی برگشت
- بهره نگرفتن از صافی برگشت جهت فیلتر مواد خارجی و ورود آشغال‌ به داخل پمپ
- وجود پیچ و خم متعدد در لوله‌کشی رادیاتورها یا قطر نامناسب لوله در برخی از بخش‌های آن و همچنین گرفتگی داخلی اتصالات پلاستیکی تحت تاثیر اتوکشی غیر استاندارد
- روشن گذاشتن پمپ در حالی که شیر رادیاتورها خاموش است.

گیرپاژ پمپ پکیج و رفع آن

گیرپاژ پمپ پکیج که گاهی ممکن است تعمیرکاران به آن گیرپاچ پمپ هم بگویند، به حالتی گفته می‌شود که قفل شدن پمپ پکیج به دلایل فنی اتفاق می‌افتد؛ هرچند ممکن است در برخی از پمپ‌ها از یک قطعه ایمنی برای جلوگیری از ایجاد شدن این حالت وجود داشته باشد. البته سیستم‌ ایمنی پکیج، فقط در حالتی که پکیج روشن است و برق متصل است کار می‌کند. در حالت گیرپاژ، روتور پمپ نمی‌چرخد، آب داخل دستگاه به جوش می‌آید و صدای تق تق شدیدی هم از داخل دستگاه شنیده می‌شود. در این حالت سنسور حد دستگاه تا زمان خنک شدن، اجازه به فعالیت دستگاه نمی‌دهد. برخی از دلایل گیرپاژی پمپ عبارتند از خاموش بودن پکیج به مدت طولانی، رسوب‌گیری یا جرم گرفتن پمپ و حتی ضعیف شدن استاتور پمپ. در مسافرت‌های طولانی، اگر دستگاه را از برق بکشید، احتمال گیرپاژی پمپ وجود دارد.

یکی از ساده ترین راه‌ها برای رفع گریپاژی پمپ، باز کردن پیچ پشت آن را با یک پیچ گوشتی دوسو است. پس از باز کردن پیچ، به انتهای روتور که داخل استاتور قرار دارد می‌رسید. در این مرحله با همان پیچ گوشتی دو سو یا فازمتر، روتور داخل پمپ را باید چرخاند تا اینکه روتور، حالت سفتی خود را از دست داده و نرم بچرخد. پس از انجام این کار، پیچ پشت پمپ را باید سفت بست و به این ترتیب از پمپ را از حالت گیرپاژی خارج کرد. توجه شود که در این حالت نیازی به خالی کردن آب دستگاه نیز نمی‌باشد.

تست خرابی پمپ پکیج و تعمیر آن

برای اطلاع از کارکرد صحیح پمپ پکیج، باید برخی از پارامترهای اصلی پمپ که روی آن نوشته شده است تامین شوند. برای مثال جهت تست خارن باید مقدار ظرفیت آن را با مولتی‌متر، تست کردو با مقدار نوشته شده روی پمپ مقایسه نمود تا از سلامت آن اطمینان حاصل کرد، در غیر این صورت و در صورتی که ظرفیت پمپ با مقداری که درج شده، یکسان نباشد، خازن مشکل دارد و باید برای تعویض آن اقدام گردد. در صورتی که پمپ گیرپاژ کرده باشد هم همانطور که در بخش قبل گفته شد، به کمک یک‌ پیچ‌گوشتی می‌توان محور روتور را چرخاند تا پمپ از حالت گیرپاژی آزاد شود. در هر حال توجه داشته باشید، در صورتی که پمپ سوخته باشد یا اینکه محور آن خیلی سفت شده باشد، چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله در خصوص یکی از قطعات مهم پکیج دیواری، نکات آموزشی لازم را ذکر کردیم که شامل انواع پمپ‌های دور متغیر و دور ثابت، علت‌های معمول خرابی پمپ‌ها، پدیده گیرپاژی پمپ، عوامل گیرپاژی به همراه تست خرابی پمپ و در نهایت راهکارهای لازم برای تعمیرات و رفع گیرپاژی آن ذکر شد. توجه شود که پیش از هرگونه اقدام برای کار با پمپ سیرکولاسیون پکیج، الزامات ایمنی کار با تجهیزات دوار، سطوح داغ، کار با برق و ... باید رعایت شوند تا مبادا تهدیدات جانی و مالی به وجود آید. در هر حال برای تعمیر پکیج شما و رسیدگی به مشکلات پمپ آن در هر جای شهر تهران (شرق، غرب، شمال، جنوب و مرکز) که ساکن هستید، می‌توانید به تعمیرکاران یا سرویسکاران نوین صنعت مراجعه کنید که تجارب بسیاری در طی سالها برای تعمیر و سرویس پکیج دیواری بوتان، ایران رادیاتور، آریستون، تاچی، گئومات، رادیانت و .... کسب کرده‌اند و در اسرع وقت و با هزینه مناسب به ارائه خدمات به شما شهروندان عزیز می‌پردازند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!