فن یا دمنده پکیج و عیوب متداول آن

تعمیر فن پکیج
شنبه، 1400/10/25

فن دمنده پکیج

فن دمنده  پکیج دیواری، وظیفه دارد تا در دستگاه‌هایی که محفظه احتراق بسته دارند، محصولات جانبی حاصل از احتراق یا فرایند سوختن را به فضای خارج هدایت کند؛ مکش هوا جهت تامین اکسیژن موردنیاز برای انجام احتراق هم از وظایف فن به شمار می‌رود. اگر مقاله ما در خصوص، بخش دسته بندی پکبج‌ها ار نظر محل نصب را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که برخی پکیج‌ها وجود دارند که فن هم ندارند. فن در کنار وظایفی که برایشان ذکر شد، مقداری از گرما را نیز به بیرون انتقال می‌دهد که این مساله ضمن خنک سازی دستگاه، از بازده گرمایی آن هم ممکن است تا حدودی بکاهد و به همین دلیل این دستگاه‌ها، گاز بیشتری را نیز می‌توانند به مصرف می‌رسانند؛ هرچند لازم به ذکر است که امروزه تلاش‌های زیادی برای افزایش بازدهی و کاهش تلفات گرمایی پکیج‌ها شده است. ما در ادامه مطلب قصد داریم فقط در خصوص پکیج‌های فن‌دار، عیوب متداول برای فن و نحوه تعمیر آن مطالب لازم را ارائه کنیم.

روش عملکر فن پکیج

فن‌ها با برق شهری کار می‌کنند و در دو نوع مدولار و ثابت وجود دارند که معمولا با ولتاژ حدود 30  تا 60 ولت کار می‌کنند و محل قرارگیری آنها عموما در بالای پکیج واقع شده است. فن دارای قطعاتی مانند (1)موتور الکتریکی؛ (2)پروانه و (3)ونتوری برای اتصال به پرشر هوا است. فن از یک طرف به محفظه احتراق و از سمت دیگر به دودکش خروجی وصل است. سرعت فن‌های مدولار با توجه به ارتفاع شعله و گاز تولیدی حاصله، کم و زیاد می شود. سرعت این نوع فن‌ها معمولا توسط یک سنسور هال کنترل می‌شود. فن پس از خاموش شدن مشعل هم برای لحظاتی به منظور کاهش دمای مبدل حرارتی اصلی و دود باقی مانده در محفظه احتراق ممکن است به کار خود ادامه دهد. با توجه به اینکه هنگام دوران محور فن، صدا و لرزش شود ایجاد می‌شود، از یک لرزه‌گیر هم به این منظور استفاده می‌گردد تا بتواند صدا کاهش داده و ارتعاش را تا حدودی مستهلک نماید.

در انواع مدولار، فن ابتدا با دور تند شروع به کار می‌کند و پس از وصل شدن پرشر هوا و فعال شدن شیر گاز و جرقه‌زن، سرعت آن کاهش یافته و به مقدار لازم جهت خروج هوا و دود تنظیم می‌گردد. در انواع فن ثابت، تنظیم میزان هوا با استفاده از حلقه دهانه خروجی تنظیم می‌شود.

اگر فن عملکرد نامناسبی داشته باشد با اینکه دود حاصل از احتراق در اثر انسداد دودکش و ... به خوبی تخلیه نشود، توسط پرشر هوا که در واقع یک سوییچ فشار برای کنترل احتراق و عملکرد صحیح فن است، اجازه فعالیت به پکیج داده نمی‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت که پرشر هوا یک قطعه حیاتی برای تامین شرایط کارکرد ایمن دستگاه محسوب می‌شود.

تست خرابی فن پکیج

در هنگام روشن کردن دستی دستگاه، اول سیم‌های پرشر هوا را جدا می‌کنند و آنگاه اتصال کوتاه ایجاد می‌کنند؛ در این حالت چنانچه مشعل یا برنر روشن شود باید فن را تست کرد. چنانچه فن عمل نکند، پرشر هوا یا دود وصل نمی‌شود و  اجازه فعالیت به دستگاه توسط برد اصلی داده نمی‌شود. یکی از عوامل خرابی یا عدم عملکرد فن در صورت عدم تامین برق ورودی آن از برد کنترل دستگاه که بیشتر به دلیل خرابی رله آن است، اتفاق می‌افتد. در این صورت باید در خصوص تعویض این قطعه از روی برد الکترونیکی اقدام شود. در حالتی که ولتاژ برق مناسب به فن برسد اما فن به هیچ وجه کار نکند، می‌توان فن را تعویض کرد.

در شرایطی هم ممکن است که دور فن به دلایل خرابی قطعاتی مانند بلبرینگ و ... کم شود و یا فن صدای بیشتری ایجاد شود. در این حالت اگر با جایگزینی قطعات، امکان تعمیر آن وجود داشته باشد، باید در خصوص تعمیر فن دستگااه اقدام شود؛ اما اگر این امکان وجود نداشته باشد، باید برای تعویض خود فن اقدام کرد. نکته مهمی که باید در نظر داشت اینکه دستکاری تنظیمات پرشر هوا و یا تعویض آن با انواع کمتر حساس به دلیل شرایط عملکرد صحیح پکیج، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

این را هم در نظر داشته باشید که گاهی هم ممکن است به دلیل کثیف بودن فن، لانه سازی پرندگان و فضولات آنها عملکرد فن مختل شود که در این حالت باید برای تمیزکاری فن اقدام شود.

جمع بندی و سخن پایانی

فن از قطعات بسیار با اهمیت در پکیج‌های دیواری است که عملکرد صحیح آن سبب افزایش بازدهی شده و همچنین به همراه پرشر هوا عملکرد ایمن دستگاه را تضمین می‌کند. خرابی فن ممکن است به دلیل عوامل متعددی اتفاق بیفتد که برخی از شایعترین آنها و روش رفع آن در این مقاله آموزشی توضیح داده شد. در هر حال چنانچه در هر یک از مناطق شهر تهران ساکن هستید و نیاز به تعمیرکار یا سرویسکار پکیج برندهای ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، تاچی، ایساتیس، گئومات، فرولی و ... دارید، در صورت لزوم می‌توانید با کارشناسان نوین‌صنعت تماس حاصل کنید تا هماهنگی‌های لازم برای اعزام تکنسین و انجام تعمیرات در محل شما انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگـاه مخاطبــان
نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید!